Podstrona: Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej – „Przyszłość to materiały” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej – „Przyszłość to materiały”

2023-03-24 , red.  Maciej Motyka
Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej – „Przyszłość to materiały”

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej – „Przyszłość to materiały” odbył się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego 17 marca b.r. w 15 jednostkach naukowych w Polsce. Ideą tego przedsięwzięcia jest popularyzacja inżynierii materiałowej i jej roli w postępie technologicznym, a także propagowanie kierunku studiów inżynieria materiałowa, którego absolwenci zatrudniani są w kluczowych dla gospodarki sektorach, jak np. lotnictwo czy motoryzacja.

Akcja była skierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i miała za zadanie przybliżyć młodzieży, czym jest inżynieria materiałowa i dlaczego warto ją studiować. W pierwszej edycji Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w zdecydowanej większości udział wzięły uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia-Techniczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, oraz Uniwersytet Śląski i Instytuty PAN: Metalurgii i Inżynierii Materiałowej w Krakowie oraz Podstawowych Problemów Technicznych w Warszawie.

Na Politechnice Rzeszowskiej organizacji Dnia Inżynierii Materiałowej podjęli się pracownicy Katedry Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Atrakcją tego dnia była próba ustanowienia rekordu Polski w największej lekcji inżynierii materiałowej prowadzonej równocześnie we wszystkich 15 jednostkach naukowych. Okolicznościową lekcję poprowadził dr hab. inż. Maciej Motyka, prof. PRz, którą rozpoczął krótkim wykładem „Materiały w rozwoju cywilizacji – od narzędzi kamiennych do komputerów”. Zgromadzona młodzież mogła się przekonać, że użycie materiałów przez człowieka odgrywało istotną rolę w rozwoju naszej cywilizacji – od czasów prehistorycznych aż po dzisiejsze, oraz jak odkrycia z tego obszaru kształtowały gospodarki i społeczeństwa na świecie. Lekcję zakończył sprawdzian z wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczący posługiwania się prostymi przyrządami inżynierskimi. W lekcji wzięło udział prawie stu uczniów z: Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego i zobaczyć nowoczesne urządzenia badawcze i technologiczne. Zorganizowano dla nich warsztaty, na których mogli się dowiedzieć, do czego służą wybrane technologie materiałowe, np. cięcie laserem, nawęglanie stali, natryskiwanie plazmowe czy druk 3D – a co najważniejsze, mogli zobaczyć, jak są realizowane.

Organizatorzy zadbali również o możliwość kontaktu z przedstawicielami przemysłu. O znaczeniu inżynierii materiałowej dla przemysłu lotniczego czy motoryzacyjnego opowiedzieli absolwenci kierunku inżynieria materiałowa, obecnie pracownicy tak znanych firm, jak Pratt & Whitney Rzeszów czy BorgWarner Poland. Można było zobaczyć i dotknąć elementów konstrukcji silników lotniczych czy przekładni automatycznych stosowanych w nowoczesnych samochodach. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, czym zajmują się inżynierowie materiałowi i na czym polega ich praca.

Duże zainteresowanie Ogólnopolskim Dniem Inżynierii Materiałowej zarówno w Rzeszowie, jak i innych ośrodkach akademickich w Polsce przyczyni się najprawdopodobniej do jego organizacji w przyszłych latach. Organizatorzy liczą, że akcja nie tylko przybliży młodzieży zagadnienia technologii materiałowych, w tym wysokozaawansowanych, i rolę inżyniera we współczesnym świecie, ale także zachęci do studiowania kierunków technicznych.