Podstrona: Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmą MESCO / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmą MESCO

2018-10-03
Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmą MESCO

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z MESCO Spółką z o.o. Współpraca będzie realizowana przez wspólne prowadzenie przedsięwzięć dążących do optymalizacji współdziałania ośrodków nauki i biznesu oraz prac badawczo-rozwojowych. Zawarta umowa zakłada wsparcie w procesie kształcenia oraz w zakresie oprogramowania kół naukowych.

Dzięki podpisanej umowie uczelnia uzyskuje nieodpłatnie, na okres jednego roku, dostęp do dodatkowego pakietu licencji naukowych i dydaktycznych programu. Zwiększa to w znacznym stopniu liczbę posiadanych przez Politechniką Rzeszowską licencji pakietu programu ANSYS i pozwala na pełne zaspokojenie potrzeb pracowników i studentów w zakresie użytkowania oprogramowania.

Umowę o współpracy podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, wspólnie z Mariuszem Gorolem, prezesem zarządu MESCO.

Podczas spotkania obecni byli również prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Stanisław Noga oraz dr hab. inż. Mariusz Korkosz, prof. PRz.

- Obie strony dzisiaj zyskują. Politechnika Rzeszowska dostaje od MESCO pakiet licencji, które normalnie wiele by kosztowały. Natomiast MESCO zyskuje większe grono odbiorców dla oferowanego przez nas oprogramowania. Nawiązujemy też współpracę ze specjalistami z Politechniki Rzeszowskiej dotyczącą symulacji – powiedział Mariusz Gorol, prezes zarządu MESCO.

- Podpisywana umowa jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy z firmą MESCO w zakresie dostarczania i użytkowania pakietu obliczeniowego ANSYS. Pakiet oprogramowania ANSYS w wersji Campus zawiera takie moduły jak Structures, Fluids, Electronics z możliwością przeprowadzenia analiz wielośrodowiskowych. Oprogramowanie to jest obecnie uznanym w świecie standardem do symulacji komputerowych z wykorzystaniem metody elementów skończonych - podkreślił dr hab. inż. Stanisław Noga.

Ponadto dzięki zawartej umowie pracownicy i studenci Politechniki Rzeszowskiej otrzymują wsparcie od firmy MESCO w zakresie szkoleń w użytkowaniu oprogramowania.

Współpraca opierać będzie się na realizacji badań z zastosowaniem systemów wspomaganych komputerowo oraz struktur dedykowanych dla Przemysłu 4.0, prototypowania wirtualnego i z zastosowaniem technologii addytywnych, prowadzenia badań podstawowych w zakresie nauk ścisłych, praktyk studenckich.

MESCO Sp. z o.o. od 1994 r. specjalizuje się w zastosowaniach Metody Elementów Skończonych w nauce i technice. Posiada wiodącą na rynku technologię oprogramowania ANSYS oraz zespół doświadczonych specjalistów w dziedzinie symulacji komputerowej. Klienci firmy to większość wyższych uczelni technicznych w Polsce, wiodące firmy technologiczne oraz wiele instytutów naukowych.